KARTA ROWEROWA

Uzyskanie karty rowerowej zostało uregulowane w dwóch aktach prawnych:

1.  ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011, Nr 30, poz. 151);
        2.  Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej (Dz.U. 2013, poz. 512).

Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat.

Egzamin

1. Egzamin dla uczniów szkoły podstawowej składa się z części:

• teoretycznej - uwzględniającej treści, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy;
        • praktycznej - przeprowadzonej w miejscu wyznaczonym przez dyrektora szkoły podstawowej,  umożliwiającym sprawdzenie niezbędnych umiejętności praktycznych.

Warunki ubiegania się o kartę rowerową.

1. Do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić uczniowie, którzy nie później niż w dniu egzaminu ukończyli 10 lat.
        2. Uczeń powinien w wyznaczonym terminie,  przed egzaminem złożyć wypełniony czytelnie Arkusz zaliczeń ucznia wraz z aktualnym zdjęciem legitymacyjnym.
        3. W przypadku braku podpisu rodzica lub wychowawcy, uczeń nie może ubiegać się o uzyskanie karty rowerowej.
        4. Uczeń musi uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych zorganizowanych w ramach lekcji techniki lub innych z wychowania komunikacyjnego.
        5. Uczeń przystępuje do sprawdzenia umiejętności teoretycznych w wyznaczonym terminie, sprawdzian odbywa się w formie testowej.
        6. W przypadku nie zaliczenia lub nie przystąpienia do sprawdzianu w pierwszym terminie, uczeń może przystąpić do sprawdzianu poprawkowego w drugim terminie.
        7. Po zaliczeniu sprawdzianu teoretycznego uczeń przystępuje do sprawdzianu praktycznego z jazdy na rowerze.
        8. Egzamin praktyczny musi się odbywać wyłącznie na rowerze posiadającym wyposażenie przewidziane przez prawo o ruchu drogowym.
        9. Uczniowi, który spełnił wszystkie wymagania egzaminacyjne do kierowania rowerem, wydawana jest karta rowerowa.
        10. Karta rowerowa wydawana jest w sekretariacie.
        11. Rejestr wydanych kart rowerowych prowadzony i przechowywany jest w sekretariacie szkoły.
        12. W przypadku utraty lub zniszczenia karty rowerowej rodzic składa pisemne oświadczenie o zaistniałym fakcie. Za duplikat karty szkoła pobiera odpowiednią opłatę.

Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Przystąpienie do egzaminu jest dobrowolne.

NOWE PRZEPISY  DOTYCZĄCE

HULAJNÓG ELEKTRYCZNYCH